Premier League : Candva, Palerrrrrrmo …

Candva, Martin Palermo, pentru ca de el este vorba, reusea sa socheze lumea fotbalului, incapatanadu-se a rata pana la trei penalty-uri intr-un singur meci. Chiar nu reusesc sa imi aduc aminte ce a facut Argentina in acel meci, de Copa America, parca, insa „performanta” fenomenalului nebun al fotbalului argentinian aduce , in opinia mea, cu ceea ce a „reusit” astazi Jonathan Walters …

sursa imagine : Who Ate All The Pies (credits AP Photo/Jon Super)

Chelsea nu facuse un meci reusit, pana cu un minut inainte de finalul primei reprize de pe Britannia. De fapt, ma insel, Chelsea chiar facuse un meci bun, avand in vedere ca reusise sa controleze un meci pe terenul unei echipe neinvinse, pana astazi, pe teren propriu. Performanta nedemna de o echipa care se facuse de cacat in finala unei competitii fantoma. LA meciul cu Corinthians, ma refer.  Revenind la meciul cu Stoke, Chelsea se descurcase dar o facuse fara a straluci. A venit un autogol misto al lui Jonathan Walters, care a plonjat ca englezul in piscinele din Portugalia. Din pacate, omul a ales piscina gresita, iar Chelsea intra la pauza cu avantajul unui gol si certitudinea ca il facuse pe Ba sa semene perfect cu Torres. Adica, aproape inexistent.

Acum, cat de slab ar juca Chelsea, in momentul in care acelasi Wlters alearga disperat ca sa il impiedice pe Lampard sa inscrie, mingea ii cade in cap si dintr-un colt al acestuia sare in poarta, as zice ca este imposibil sa nu incepi a juca. Iar londonezii au facut-o, trecand de cateva ori pe langa un scor neasteptat, nici macar de trezorierul lui Abramovich. Dupa ce Lampard a facut 3-0, in urma unui penalty acordat cu marinimie lui Mata, dupa ce spaniolul s-a impiedicat de un fir de iarba care statea rebel si stramb intr-un gazon pur englezesc, deodata, Hazard si-a amintit ca o echipa din Frant sta linistita pe banii platiti pentru el si a inscris unul dintre cele mai frumoase goluri din cele doua sute neinscrise de el in Anglia. Walters si-a desavarsit opera cu un penalty care a survolat o buna parte din West Midlands.

Serios vorbind, belgianul a inscris cu un sut superb iar scorul devenea 4-0, indeajuns de linistitor pentru Benitez incat spaniolul sa il trimita si pe Torres pe teren, fara a fi nevoie de defibrilatoare prin preajma. Iar Chelsea continua cursa de urmarie a locului doi, cu ceva sperante, avand in vedere ca City are maine un meci greu in fata unui Arsenal oricand capabil sa se trezeasca din coma-i prelungita.

Mi-a placut o chestie la comentariul de astazi. Dupa ce galeria lui Stoke cantase senzational vreo cateva zeci de secunde, s-a trezit si ala de comenta sa remarce „atmosfera”. Exact cand aia tacusera malc. Daduse unul de-al lor o pasa de doi bani, incat isi dadusera seama toti aia din tribune cat de scump era porterul de li se balanganea in pahare … :mrgreen: