Premier League : Inconceivable

Primul mare succes al lui Villas in Anglia. Ceea ce explica euforia portughezului la un meci in care se poate considera, intr-o anumita masura, norocos. United a platit in acest meci toate privileggile de care s-a bucurat in meciul care a amanat soarele pe Anfield. Soare care a venit astazi, dupa victoria frumoasa impotriva lui Norwich. Apropos de Liverpool … ce jucator au , acest senzational Suso ?!?!?! Ma intreb daca Benitez l-a convins fara nici un motiv sa aleaga Liverpool in defavoarea Realului …

Revenind la meciul de pe Old Trafford, United a fost defavorizata de arbitru si de sansa. Cel putin trei faze in care putea primi penalty si de doua ori bara au impiedicat echipa lui Sir Alex sa intre mai repede in meci. Prima repriza, in care Bale a facut ce a vrut pe teren iar United a pasat, pasat, pasat si iar pasat, fara nici o idee care sa schimbe cursul actiunii care ducea mingea invariabil catre linia de margine sau spre ghetele celor de la Tottenham.

Nimic nu merge la United fara Rooney. A devenit mult mai clar in momentul in care Rooney paseaza pentru catastrofalul Nani, care reuseste sa inscrie desi asta nu schimba cu nimic inca o prestatie mizerabila a portughezului care pare a fi uitat, efectiv, cum sa centreze. United avea sa preeze continuu in repriza a doua, dupa ce Dempsey ridicase scorul la 3-1 insa nu a mai reusit decat un gol, bara oprind golul, la o lovitura libera inventata de Rooney si la o deviere intamplatoare a lui Carrick. Cu 136 de pase si un procentaj de reusita de peste 91%, Scholes a fost simbolul lui United in aceatsa seara : o echipa care a atacat, a pasat, insa ultima impresie a fost deloc imbucuratoare. Noroc cu jocul din a doua repriza, pentru ca dupa ce a jucat in prima United nu prea a duce a echipa de Big Four. Mai ales avand in vedere ce face , in acest debut de sezon, Everton !!! …